Rohamosan közeleg a Mikulás napja. A gyerekekkel ilyenkor minden téren erre koncentrálunk, így nincs ez másként a matematika területén sem. Ebben a posztban egy játékos foglalkozástervezetet olvashatsz (letölthető és nyomtatható mintával), amelyben a ma már hazánkban is ismert Elf Manó jól megtréfálta a Mikulást.
(A blogcikk első felében a foglalkozás célja a síkidomok felismerése és megnevezése. Ha a mértani testek, illetve a síkidomok és mértani testek közötti átvezetés érdekel, azt a poszt második felében találod.)
Síkidomok:
Szükséges eszközök: Nagy méretű, kartonból kivágott, különböző formájú (háromszög, négyzet, téglalap, kör, ovális) mikulászsákok, nyomtatott csokoládék, zenelejátszó, Elf Manó figura és csokoládépapírok (opcionális).
Előkészületek:
Elhelyezzük szépen sorba a különböző formájú mikulászsákokat.
Amennyiben van Elf Manótok, elkészítjük a csínytevés jelenetét: Elf Manó középen ül, körülötte hevernek a különböző formájú (nyomtatott) csokoládék, és egyet éppen eszik. Ha nincs Manónk, csak helyezzük el szétszortan a csokoládékat a teremben.
Hangulatkeltés:
Meséljünk a gyerekeknek az Elf Manó csínytevéséről, és kérjük a segítségüket csokik megfelelő zsákokba való visszapakolásában, mielőtt még a Mikulás meglátja.
Egy tetszőleges Mikulás dal lejátszása közben a gyerekek a terembe sétálnak és mindenki meghatározott mennyiségű csokit vesz fel a földről, így összegyűjtve az összes elszórt csokoládét.
Tevékenység:
A gyerekekkel megbeszéljük, milyen formájú zsákjai vannak a Mikulásnak és elmondjuk, hogy minden zsákba csak olyan csoki fér bele, amely ugyanolyan formájú, mint a zsák.
A tevékenység során a csokik helyének megtalálását többféleképpen variálhatjuk (vegyes csoport esetén életkorhoz igazítva is):
- Felemelünk egy zsákot vagy rámutatunk egyre, megnevezzük, majd akinél van olyan formájú csokoládé, kihoz rá egyet.
- Felszólítunk egy gyereket, aki választ egyet a kezében lévő csokoládék közül, és a helyes zsákra helyezi.
- A gyerekek kiválasztanak egy csokoládét, megnevezik annak formáját, majd a megfelelő zsákba teszik.
(A sort még hosszasan lehetne folytatni, szóval csak a képzeletetek szabhat ennek határt.)
Lezárás:
A gyerekeknek megköszönjük a segítséget. Zenével és táncal ünnepelünk. A csokoládékat innen könnyen letöltheted és nyomtathatod:
Mértani testek:
Szükséges eszközök: mikulásdobozok és csomagok, zenelejátszó, Elf Manó és csokoládépapírok (opcionális).
Tevékenység: ha a cél a mértani testek felismerése és elsajátítása, készíts a csokoládék helyett kis méretű, különböző formájú, de azonos színű csomagokat. A zsákok helyett használj azonos színű dobozokat (melyek lehetnek a „Mikulás műhelyében használat rendszerező dobozok”), és a tetejükre vágj egy-egy, a csomagoknak megfelelő méretű és formájú lyukat. A hangulatkeltés, tevékenység és a lezárás azonos lehet a síkidomoknál leírtakkal.
Mértani testek és síkidomok variációja:
Szükséges eszközök: kartonból kivágott, különböző formájú (háromszög, négyzet, téglalap, kör, óvális) mikulászsákok, csomagok, zenelejátszó, Elf manó és csokoládé papírok (opcionális).
Tevékenység: ebben az esetben a zsákok maradjanak síkidomok, a csokoládék helyett pedig a mértani testeknél leírt csomagokat készítsd el.
Ezek lennének az én Mikulás váró, matematika központú ötleteim, természetesen nyugodtan alakítsátok őket saját elképzeléseteikhez, és osszátok meg Velem is, ha van kedvetek!
Sikeres és élménydús foglalkozást kívánok! 🎅
Ne feledd: Játék szabadságban, fejlődés bizalomban!